logo
Oro kondicionavimo sistema čileris – fankolai
Vienas iš galimų būdų užtikrinti oro kondicionavimą didelio ploto ir daugiaaukščiuose pastatuose (biurų, prekybos centruose ir t. t.) – naudoti čileris-fankoilai kondicionavimo sistemą.

Žemiau pavaizduota principinė čileris-fankoilai kondicionavimo sistemos schema:

 
Techniškai, čileris, tai šaldymo mašina, skirta gaminti šaltą (šiltą) skystį patalpoms aušinti (šildyti). Jei įprastoje split sistemoje šaltnešis yra freonas, tai čileris-fankoilai sistemoje šaltnešis yra skystis, kuris ataušinamas aušintuve, o paskui vamzdžiais tiekiamas į fankoilus. Fankoilas – tai vandeninis vėsinimo, šildymo bei vėdinimo agregatas (arba vidinis blokas). Jį sudaro ventiliatorius, šilumokaitis, filtras ir valdymo pultas (įmontuotas arba nuotolinis). Fankoilai, kaip ir vidiniai split sistemų blokai, būna įvairių rūšių: sieniniai, kasetiniai, kanaliniai, statomi ant grindų arba tvirtinami prie lubų. Fankoilai gali būti automatiškai įjungiami ir išjungiami, galima keisti jų šildymo ir aušinimo galią. Fankolai gaminami su vienu arba dviem šilumokaičiais. Pagal tai sistema gali būti dviejų vamzdžių – joje naudojami fankoilai su vienu šilumokaičiu, į kurį tiekiama šalta arba karšta šilumą perduodanti terpė (iš čilerio su šilumos siurbliu), arba keturių vamzdžių, kurią sudaro fankoilai su dviem šilumokaičiais. Šiuo atveju į vieną šilumokaitį tiekiama šilumą perduodanti terpė iš čilerio, o į kitą – karštas vanduo iš centrinio šildymo sistemos. Naudojant keturių vamzdžių sistemą fankoilai žiemą veikia kaip centrinio šildymo radiatoriai.

Sistemos  čileris-fankoilai leidžia tuo pačiu metu nepriklausomai reguliuoti temperatūrą skirtingose patalpose. Prie vieno čilerio galima prijungti daug fankoilų bei priverstinės ventiliacijos šilumokaičių, ir kiekvienas vartotojas gali veikti nepriklausomai vienas nuo kito. Be to, kondicionavimo sistemų čileris-fankoilai pranašumu laikoma galimybė palaipsniui didinti vartotojų skaičių, taigi objektą galima perduoti eksploatuoti ne iš karto. Svarbu, kad bendra visų vartotojų reikalaujama galia neviršytų čilerio šalčio gamybos galios.

Šiuo metu gaminami didelio galios intervalo čileriai: nuo kelių kilovatų iki kelių tūkstančių kilovatų, jie gali būti įvairių konstrukcijų, prijungimo schemų ir t. t.
 
Kondicionavimo sistemų čileris-fankoilai pranašumai:
•    laisvai keičiamas vidinių dalių skaičius, t. y. fankoilų skaičių centrinei šaldymo mašinai (čileriui) praktiškai riboja tik jos galia;
•    minimalūs gabaritiniai matmenys – didelio pastato oro kondicionavimo sistema gali turėti vienintelį čilerį, kuris užima minimalų tūrį ir plotą, be to, nenukenčia fasado išorė, nes nėra išorinių blokų;
•    beveik neribotas atstumas nuo čilerio iki fankoilų – trasų ilgis gali siekti šimtus metrų (jį riboja tik siurblinės galia), nes dėl didelės cirkuliuojamo šilumnešio šiluminės talpos, specifiniai nuostoliai trasos metrui yra daug mažesni, nei sistemose su freonu;
•    vamzdyno išvedžiojimo kaina – čileriui ir fankoilui sujungti naudojami paprasti vandentiekio vamzdžiai, sklendės ir t. t. Vandentiekio vamzdžių balansavimas, tai yra vandens srauto slėgio ir greičio išlyginimas tarp skirtingų konvektorių yra daug paprastesnis ir pigesnis, negu freoninėse kondicionavimo sistemose;
•    saugumas – potencialiai lakios dujos (freonas) susitelkia čileryje, kuris paprastai įrengiamas lauke (ant stogo arba atskiroje patalpoje). Jei pastate įvyktų vamzdyno avarija, kiltų tik užpylimo pavojus, kurį taip pat galima sumažinti naudojant automatinius vožtuvus.  
 


Tačiau renkantis tokias sistemas turi būti atsižvelgiama į tai, kad  ši sistema nėra ventiliacijos sistema – oras yra atšaldomas (šildomas) kiekvienoje kondicionuojamoje patalpoje. Todėl, siekiant užtikrinti oro kaitą patalpose, būtina sumontuoti patalpų ventiliacijos sistemą.

                    |   Uždaryti...