Rekuperatoriai

Rekuperacija (nuo lotyniško žodžio recuperatio - sugrąžinimas, atidavimas) tai yra dalinis  energijos grąžinimas pakartotiniam naudojimui tame pačiame procese, kuriame ši medžiaga ar energija jau buvo naudojama.

(Ventiliacijos schema name su rekuperatoriumi)

Rekuperatorius - geriausias sprendimas, norint taupyti šilumą. 

šilumos rekuperacija arba atvirkštinis šilumos gavimas tai šilumos mainų procesas, kuriame šiluma paimama iš šalinamo oro ir perduodama šviežiai tiekiamam orui sušildyti. Rekuperaciniame šilumokaityje išmetamas ir grynas oras yra atskirti vienas nuo kito, kad būtų išvengta jų maišymosi. Vėsimamose patalpose rekuperacinius šilumokaičius galima naudoti atvirkštiniu būdu, tai bus vėsinimo rekuperacija. šio proceso metu šaltis tiekiamam orui perduodamas iš šalinamo oro. Plokšteliniai rekuperatoriai neperduoda ištraukiamo oro drėgmės į paduodamą orą, todėl jie labai tinka patalpose, kur yra drėgmės perteklius, pvz. baseinuose.

Renkantis rekupiaratorių vienas svarbiausių rodiklių yra rekuperacijos efektyvumo koeficientas. šis koeficientas išreiškia santykį tarp galimos gauti maksimalios šilumos ir šilumos pagamintos iš tikrųjų. Teoriškai efektyvumas gali keistis nuo 30% iki 95%, tai priklauso nuo rekuperatoriaus tipo, gamintojo ir kainos.

Rekuperatorius - įrenginys, turintis šilumos mainų elementą, ventiliatorius (įprastai du) tiekiančius ir šalinančius orą, valdymo automatiką. Taip pat gali būti įrengti įvairūs papildomi priedai, skirti automatizuoti šio prietaiso veikimą, siekiant pagerinti tiekiamo oro kokybę arba bent jau neleisti jo būklei blogėti. Tokiame  įrenginyje iš patalpos pašalinama oro šiluma atiduodama į patalpas tiekiamam orui (vasarą atvirkščiai - tiekiamas oras į patalpas atšaldomas labiau vėsesniu iš patalpos pašalinamu oras, jei patalpose yra įrengta kondicionavimo sistema). T.y tiekiamas oras į patalpas pašildomas ar atvėsinamas nenaudojant jokių papildomų energijos šaltinių.

Populiariausios rekuperatorių rūšys:

 

1. Plokšteliniai rekuperatoriai

 

 

šio tipo rekuperatoriaus veikimo principas yra perduoti šalinamą šilumą iš vėdinamų patalpų, sušildant į patalpas patenkantį šaltą orą. Tai vyksta dėka oro srautų atskyrimo specialiame plokšteliniame šilumokaityje. Dėl oro srautų atskyrimo plokšteliniu šilumokaičiu, šis rekupiaratorius vadinamas plokšteliniu. šiame įrenginyje oro srautai atskiriami plokštelėmis, pagamintomis iš šilumą praleidžiančios medžiagos. Plokštelinių rekuperatorių gamybai naudojamas aliuminis, plastikas, nerūdijantis plienas.

Aliumininiai šilumokaičiai geri tuo, kad turi aukštą šilumos perdavimo koeficientą, nerūdija, higieniški. Tai labai gera medžiaga aukšto slėgio sistemoms. Aliuminiai plokšteliniai rekuperatoriai naudojami tiek buityje tiek pramoninėse ventiliacinėse sistemose.

Plastikiniai šilumokaičiai. Jie niekuo nenusileidžia aliumininiams, tačiau jie yra lengvesni ir pigesni. Plastikinai šilumokaičiai pagrinde naudojami buityje.

Nerūdijančio plieno šilumokaičiai dėl savo kainos yra ekskliuzyviniai, tačiau labai reikalingi  pramonėje. Jie naudojami agresyvioje aplinkoje ir aplinkoje kur yra labai  aukšta temperatūra. Rekuperatoriai, turintys nerūdijančio plieno šilumokaičius, naudojami chemijos, farmacijos, maisto ir daugelio kitų produktų gamyboje. Tai pat ten kur šalinamo oro temperatūra siekia net  1500C.

Plokšteliniai rekupiaratoriai turi užšalimo pavoju. Kadangi ištraukiamas iš patalpos oras yra staiga atšaldomas, susidaro kondensatas. Kai lauko oro temperatūra yra žemiau nulio, susidaręs kondensatas pradeda užšalinėti ant šilumokaičio sienelių ir užblokuoja šilumokaičio kanalus. Kadangi užšaldamas vanduo plečiasi – rekuperatorius gali būti nepataisomai sugadintas. Kad to išvengti, rekupiaratoriaus automatika uždaro lauko oro kanalą, kai tiekiamo oro temperatūra nukrenta žiemiau +3ºC. šaltas tiekiamas oras yra nukreipiamas į patalpą, aplenkiant rekuperatorių (bypass) . Tuo tarpu šiltas, ištraukiamas iš patalpos oras  toliau keliauja per rekuperatorių ir taip atitirpina jį. Po kelių minučių pauzės automatika pradeda uždarinėti apėjimo kanalą ir lauko oras vėl pradeda tekėti per rekuperatorių. Kai praeinanti per šilumokaitį šalto lauko oro dalis padidėja tiek, kad vėl suveikia priešužšaliminė apsauga – algoritmas pasikartoja. Tad realiai nėra pavojaus kad plokštelinis rekuperatorius užšals, bet, esant neigiamai lauko temperatūrai, didesnę dalį laiko oras bus šildomas ne rekuperatoriaus, o papildomo šildytuvo pagalba. Todėl, norint kad rekuperacinėje sistemoje šilumos atgavimo procesas vyktu nepertraukiamai, oro paėmimo kanale, prieš įrenginį reikia sumontuoti šildytuvą, kuris pašildytu lauko orą iki ~0ºC.

Patobulintas plokštelinio šilumokaičio variantas – vadinamasis keturkampis (arba dar veiksmingesnis šešiakampis) priešpriešinio kryžminio srauto įrenginys. Tokių šilumokaičių šilumos grąža gali siekti 90–95 proc., oro nebereikia papildomai šildyti, tad nesusidaro ir papildomų energijos sąnaudų.Keturkampio ar šešiakampio formos šilumokaityje įtaisyta daugybė plokštelių, formuojančių oro srautų kelią: kuo didesnį kelią oro srautas nueina, tuo geriau savo šilumą jis atiduoda plokštelėms ir tuo geriau nuo šių plokštelių įšyla iš lauko į šilumokaitį įeinantis oras. Išeinantis ir įeinantis srautai nesimaišo, tačiau yra numatyta drėgmės grąžinimo funkcija: plokštelėse įtaisytos specialaus garams laidaus popieriaus tarpinės sugeria dalį išeinančio oro srauto drėgmės ir perduoda ją kitapus plokštelės, įeinančiam srautui.

2. Rotoriniai rekuperatoriai

(Vėdinimo sistema su rotoriniu  rekuperatoriumi)

Rotorinis rekuperatorius -  tai vienas iš rekuperatorių tipų.  šio rekuperatoriaus veikimo principas - rotorinis šilumokaitis, besisukantis nustatytu greičiu. šis šilumokaitis, besisukdamas oro šalinimo zonoje, įkaista, o atšąla tiekiamo oro zonoje. Taip šiluma iš šalinamo oro perduodama tiekiamam orui. Dalis drėgmės grįžta kondensuojantis šalinamam orui ir garuojant tiekiamam orui. Rotoriniai rekuperatoriai turi aukštesnį efektyvumo koeficientą nei plokšteliniai todėl, kad neturi atšildymo rėžimo ir/ar tiekiamo oro pašildytuvo. Plokšteliniame rekuperatoriuje  atitirpinimui reikalinga periodiškai leisti šaltą orą tiesiogiai į patalpą, aplenkiant rekuperatorių, o rotoriniame automatiškai reguliuojamas rotoriaus sukimosi greitis taip, kad neįvyktu apšalimas.

Rotoriniai rekuperatoriai turi šiuos privalumus:

1. Didelis efektyvumo koeficientas, todėl, kad neegzistuoja apšalimo galimybė (63-87%).

2. Dalinis drėgmės grąžinimas suteikia galimybę nenaudoti oro drėkintuvų.

3. Galima reguliuoti rekuperatoriaus sukimosi greitį, o tai leidžia reguliuoti šilumos grąžinimo intensyvumą.

4. Kompaktiškumas. šilumos tiekimo ir šaldymo įrenginys su rotoriniu rekuperatoriumi užima mažiau vietos nei plokšteliniai rekuperatoriai.                                                                                                                                                  

Rotorinių rekuperatorių trūkumai:

1. šiek tiek maišosi šalinamo ir tiekiamo oro srautai.

2. Sudėtinga rotorinio šilumokaičio konstrukcija - tai pats rotorius, diržas, rotoriaus pavara. Kuo daugiau elementų, tuo daugiau reikia priežiūros ir yra didesnė gedimų tikimybė.

3. Rotorinio rekuperatoriaus rotoriaus darbui reikalinga elektros energija. Jos sunaudojama santykinai nedaug, bet per metus susidaro nemažai. Iš kitos pusės šios sąnaudos daug mažesnės nei  gaunama nauda.  

 

3. Atskirų srautų rekuperatoriai 

Tai tokie rekupiaratoriai, kai vanduo ar vandens-glikolio tirpalas cirkuliuoja tarp dviejų šilumokaičių. Vienas iš jų yra šalinamo oro kanale, kitas tiekiamo oro kanale. Vanduo ar vandens-glikolio tirpalas šildomas šalinamo oro, o po to šiluma perduodama tiekiamam orui. Kadangi skystis keliauja uždaroje sistemoje, tai nėra taršos  perdavimo grėsmės iš šalinamo oro į tiekiamą orą. šilumos perdavimą galima reguliuoti keičiant skysčio tekėjimo greitį. šie rekuperatoriai turi žemą efektyvumo koeficientą (45-60%). šio tipo rekupiaratoriai naudojami kai oro padavimo ir ištraukimo taškai randasi priešingose pastato pusėse arba tais atvejais, kai šalinamas oras yra labai užterštas ar toksiškas ir kai net minimalus oro pasimaišymas neleistinas. šie rekupiaratoriau dažniausiai naudojami pramoniniuose objektuose.

 

Gyvenamuosiuose namuose, ofisuose  rekuperatoriai naudojami:


oro su didelės koncentracijos anglies dioksidu pašalinimui;
gryno oro patiekimui;
nepageidaujamų kvapų šalinimui;
perteklinės drėgmės pašalinimui;
dulkių ir infekcijos ore pašalinimui;
patalpų šilumos išsaugojimo.

Rekuperacijos privalumas - energijos ekonomija ir lėšų taupymas eksploatuojant vėdimo sistemą. Rekuperacijos trūkumas - reikalingos  nemažos pradinės investicijos rekuperatoriaus įrengimui.

Ir taip trumpai apžvelgėme kokie būna  rekuperatoriai. Mes tikimės, kad tai padės Jums išsirinkti tinkamą rekuperatorių, o jei negalite apsispręsti ar dar reikalinga papildoma informacija, susisiekite su mūsų komanda. Bet kuriuo atveju geriausiai yra pradėti nuo projekto ir sąmatos sudarymo.

Mes pasirengę Jus išklausyti, pakonsultuoti ir rasti tinkamiausią sprendimą Jūsų patalpoms. 

Siūlome platų rekuperatorių asortimentą, daug akcijų ir specialių pasiūlymų!

Dirbame su didžiausiais Lietuvos, bei užsienio gamintojais. 

 




 

Poster Image For Mobiles

„INDEX“ komanda sugeba stebinti. Esame įsitikinę, kad Jūs liksite patenkinti  bendraudami ir dirbdami su mumis.

 


+370 618 60006     (8-37) 266 461